Hericium erinaceus ir ārstnieciska sēne, kuras dzimtene ir Ķīna, Japāna un citas Āzijas valstis. To jau gadsimtiem ilgi izmanto kā pārtiku un tautas medicīnā. Tradicionālajā ķīniešu tradicionālajā medicīnā to uzskata par vienu no 50 pamata garšaugiem. Citi nosaukumi: jamabušitake (japāņu nosaukums), lauvas griva, eža sēne, sātīra bārda.

Pēdējos gados ir veikti daudzi pētījumi par šo sugu, jo tajā ir dažādi bioloģiski aktīvi savienojumi, piemēram, diterpēni, triterpenoīdu glikozīdi, sterīni un citi. Šie komponenti var ne tikai veicināt veselību, bet arī uzrādīt farmakoloģisku aktivitāti, ko nākotnē vai pat tagad varētu izstrādāt par farmaceitiskām zālēm.

Hericium erinaceus tradicionālajā ķīniešu medicīnā (TĶM) izmanto kā tonizējošu līdzekli, kas veicina ādas vielmaiņu un ir pretiekaisuma līdzeklis. To izmanto arī kuņģa čūlu, hipertensijas, hipotensijas un pat vēža ārstēšanai. Japānā to tradicionāli lieto imūnsistēmas stiprināšanai . Mūsdienu pētījumi liecina, ka šīs sēnes lietošana var sniegt arī citas priekšrocības, piemēram, antioksidantu iedarbību, neiroprotektīvo, antidepresīvo un nootropo iedarbību.

Hericium erinaceus ir sēņu suga, ko var ēst tieši vai pārstrādāt uztura bagātinātājos, jo tā satur savienojumus ar bioloģisku aktivitāti. Sugas ķīmiskais sastāvs var atšķirties atkarībā no celma un ģeogrāfiskās izplatības.

Tā ir viena no ārstnieciskajām sēnēm, par kuras bioloģisko iedarbību ir veikts vairāk pētījumu. Bioloģiski aktīvās sastāvdaļas ir saistītas ar tādu savienojumu klātbūtni kā polisaharīdi, terpenoīdi un sterīni, kas cita starpā izskaidro tās farmakoloģisko aktivitāti. To uzskata par ārstniecības sēni ar lielu potenciālu ne tikai veselības, bet arī farmaceitisko zāļu izstrādē.

Hericium erinaceus tradicionāli izmanto tradicionālajā ķīniešu tradicionālajā medicīnā (TĶM), pateicoties tā tonizējošajām īpašībām, ādas metabolisma veicināšanai un pretiekaisuma iedarbībai. To izmanto arī kuņģa čūlu, hipertensijas, hipotensijas un vēža ārstēšanai. Japānā to tradicionāli lieto imūnsistēmas stiprināšanai. Pētījumos ir pierādītas tās antioksidantu un neiroprotektīvās īpašības, antidepresīvā un nootropā iedarbība.

Hericium erinaceus ir sēne, ko gadsimtiem ilgi izmanto pārtikā un tautas medicīnā. Tradicionālajā ķīniešu tradicionālajā medicīnā to uzskata par vienu no 50 pamata garšaugiem . Hericium erinaceus var būt bioaktīvi savienojumi, kas veicina veselību, kā arī uzrāda farmakoloģiskas aktivitātes, kuras nākotnē vai pat tagad varētu izstrādāt par farmaceitiskām zālēm.

Sugas ķīmiskais sastāvs var atšķirties atkarībā no celmiem vai ģeogrāfiskās izplatības.

Hericium erinaceus ir tradicionālajā ķīniešu medicīnā labi pazīstama ēdama un ārstnieciska sēne. Ir pierādīts, ka tā mazina amiloīda β (Aβ) izraisītu šūnu bojājumu un kognitīvo spēju pasliktināšanos Alcheimera slimības (AD) peļu modeļos. Lai izpētītu molekulāros mehānismus, mēs pētījām H. erinaceus ietekmi uz dažādu Aβ sugu izraisītu toksicitāti.

Rezultāti atklāja, ka gan H. erinaceus organiskie, gan ūdens ekstrakti vājina Aβ(25-35) citotoksicitāti ar līdzīgu ietekmi uz Aβ(25-35) izraisītas apoptozes/nekrozes kavēšanu, samazinot intracelulāro oksidatīvo stresu un nomācot citohroma c izdalīšanos no mitohondrijiem uz citosolu.

Turklāt tās aizsargāja neironus pret Aβ(25-35) izraisītu Bcl-2 līmeņa samazināšanos un Bax olbaltumvielu līmeņa paaugstināšanos, kaspāzes 3 aktivitātes palielināšanos un palielinātu reaktīvo skābekļa sugu (ROS) veidošanos. Tās arī novērsa mitohondriju membrānas potenciāla samazināšanos un bloķēja Aβ(25-35) izraisīto kodola faktora kappa B (NF-κB) pārvietošanos no citoplazmas uz kodolu.

Lai noteiktu, vai šo aizsargājošo iedarbību nodrošina NF-κB ceļa inhibīcija, mēs analizējām H. erinaceus ietekmi uz NF-κB aktivācijas statusu šūnās, kas apstrādātas ar Aβ(25-35). Dati parādīja, ka tas būtiski bloķēja citoplazmas IκBα samazināšanos un novērsa Aβ(25-35) izraisīto NF-κB kodola translokāciju SH-SY5Y šūnās.

Lai sīkāk izpētītu, vai H. erinaceus mazina oksidatīvo stresu, inhibējot NF-κB ceļu, mēs mērījām intracelulāro ROS līmeni Aβ(25-35) stimulētās šūnās, kas iepriekš apstrādātas ar H. erinaceus ekstraktu. Mūsu rezultāti parādīja, ka šūnās, kas apstrādātas gan ar H. erinaceus organiskajiem, gan ūdens ekstraktiem, samazinājās šūnu ROS veidošanās, salīdzinot ar neapstrādātām Aβ(25-35) stimulētām šūnām līdzīgos eksperimentālos apstākļos. Visbeidzot, mēs konstatējām, ka NF-κB aktivācijas inhibīcija ir saistīta ar samazinātu šūnu ROS veidošanos, un tas var veicināt H. erinaceus antioksidatīvās īpašības.

Hericium erinaceus (saukts arī par lauvas purnu) ir ārstnieciska sēne, ko izmanto jau tūkstošiem gadu, jo īpaši tradicionālajā ķīniešu medicīnā, kur to pazīst kā yángròu gū (vienkāršotā ķīniešu valoda: 洋草古; tradicionālā ķīniešu valoda: 洋草古).

Japānā un Korejā to dēvē par jamabušitake (japāņu: 山武馬糠; korejiešu: 야무부치). Šo sēni komerciāli audzē uz baļķiem, lai to būtu vieglāk novākt. Tā aug arī tieši uz kritušu koku stumbriem un celmiem.

Hericium erinaceus ir viena no populārākajām ārstniecības sēnēm, ko izmanto austrumu medicīnā. Tradicionāli to iesaka lietot daudzu slimību ārstēšanai, tostarp kuņģa un zarnu trakta traucējumu, bronhīta, hepatopātijas (aknu slimības), hipertensijas, bezmiega, noguruma un ādas slimību gadījumos.

Pētījumos konstatēts, ka Hericium erinaceus var palielināt nervu augšanas faktora gēnu ekspresiju . Tas ražo arī pretiekaisuma savienojumus . Tam piemīt neiroprotektīvas īpašības pelēm ar Alcheimera slimību, un tas uzlabo žurku mācīšanās spējas, palielinot serotonīna ražošanu noteiktās smadzeņu daļās.

Hericium erinaceus stimulē gan T palīgšūnas, gan citotoksiskos T limfocītus, lai veicinātu imunitāti . Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka tas var uzlabot novecošanās vai hroniska stresa izraisītu kognitīvo funkciju traucējumus . Tas arī aizsargā aknas no bojājumiem un tam ir pretvēža iedarbība uz sarkomas šūnām.

Hericium erinaceus lieto apetītes stimulēšanai, kuņģa aizsardzībai, holesterīna līmeņa pazemināšanai, hipertensijas ārstēšanai, arteriosklerozes (artēriju sacietēšanas) novēršanai, bronhīta ārstēšanai, audzēju nomākšanai un asiņošanas mazināšanai pēc dzemdībām. To lieto arī lokāli čūlu un brūču ārstēšanai .

Pētījumi liecina, ka Hericium erinaceus inhibē acetilholīnesterāzes (AChE) aktivitāti. AChE inhibitori ir zāles, kas palēnina acetilholīna (ACh, kas palielina tā līmeni nervu sinapsēs un uzlabo nervu pārraidi. Šī darbība izraisa ilgstošu holīnerģisku iedarbību, piemēram, muskuļu kontrakciju, vazodilatāciju (asinsvadu atslābināšanos), pastiprinātu kuņģa un zarnu darbību, dziedzeru sekrēciju un bronhu relaksāciju.

Hericium erinaceus piemīt arī antimikrobiālas īpašības pret Staphylococcus aureus , Bacillus subtilis , Candida albicans un Shigella dysenteriae . Pētījumā, kas veikts ar pelēm, kurām izraisīta sepse/septisks šoks, konstatēts, ka Hericium erinaceus ievērojami uzlabo izdzīvošanas rādītājus .

Hericium erinaceus satur spēcīgus antioksidantus, tostarp ergothioneīnu, hericenonu C1, erinacerīnu, hericenīnu A un B, erinacīnu, acetilerinaceus skābes glikozīdu (AAG) , terreīnu, neoderivatizētus lipīdus un triterpēnus. Tas iedarbojas pret brīvajiem radikāļiem, kas izraisa novecošanos . Hericium erinaceus augļu ķermenim ir neiroprotektīvas īpašības pelēm, un tas spēj šķērsot arī hematoencefalisko barjeru.

Šī sēne uzlabo jutību pret insulīnu un novērš aizkuņģa dziedzera beta šūnu bojājumus . Tā var palīdzēt diabēta ārstēšanā, samazinot cukura līmeni asinīs . To lieto kā tautas medicīnas līdzekli dažādu aknu slimību, tostarp hepatīta, ārstēšanai. Pētījumi liecina, ka tā var aizsargāt aknas no alkohola, dzelzs pārslodzes, tetrahloroglekļa un saindēšanās ar sēnēm izraisītiem bojājumiem . Tas arī kavē aknu fibrozi (aknu rētas veidošanos), ko izraisa žultsvadu obstrukcija vai B hepatīta vīruss, iedarbojoties pretiekaisuma iedarbībai.

Hericium erinaceus satur lielu daudzumu glikozīdu, polisaharīdu, triterpēnus, kumarīnus, terreīnu, hericerīnus A un B, kas efektīvi aktivizē imūnsistēmas šūnas cīņai ar bakteriālu infekciju. Tas novērš čūlu veidošanos kuņģa gļotādā .

Pētījumi liecina, ka to var izmantot kā antioksidantu, pretvēža līdzekli, aknu bojājumu ārstēšanai, holesterīna līmeņa pazemināšanai, ķīmijterapijas blakusparādībām un aizsardzībai pret radiācijas kaitējumu. Tika konstatēta pretvēža aktivitāte pelēm .

Hericium erinaceus var palīdzēt veicināt nervu šūnu augšanu un tam ir neiroprotektīva iedarbība. Tas var novērst neironu apoptozi (šūnu nāvi), regulējot kalcija plūsmu, samazinot brīvo radikāļu daudzumu un inhibējot fermentus, kas iesaistīti nervu šūnu bojāejas procesā. Tas arī samazina glutamāta līmeni, kas veidojas smadzeņu traumu laikā, kas pasargā smadzenes no krampju vai pārmērīgas elektriskās aktivitātes izraisītiem bojājumiem.

Pētījums, kas veikts ar pelēm ar inducētu Alcheimera slimību, liecina, ka šī sēne ievērojami uzlabo kognitīvās funkcijas . Augļķermenī (sēnes ķermenī) ir liels daudzums hericerīnu A un B , terreīna, terīnskābes, neoderivatizēto lūpu, tostarp ergosterola peroksīda, kas aktīvi iedarbojas pret brīvajiem radikāļiem.

Hericium erinaceus efektīvi stimulē nervu augšanas faktora (NGF) ražošanu astrogliālajās šūnās, kas palielina neironu skaitu un to garumu hipokampā . Tas nodrošina to aizsardzību pret glutamāta toksicitāti. Tas stimulē NGF sintēzi, lai veicinātu neironu diferenciāciju (nobriešanu). Tas arī izraisa neiroblastomas šūnu apoptozi (šūnu nāvi), atstājot normālas neironu šūnas neskartas . Ar žurkām ar insultu veikts pētījums parādīja, ka šī sēne samazina TNF-alfa līmeni asinīs, kas ir marķieris, ko izmanto smadzeņu infarkta diagnosticēšanai, un samazina lipīdu peroksidāciju (oksidāciju) smadzeņu audos, norādot, ka tā varētu būt noderīga insulta ārstēšanai.

Pētījumi liecina, ka augļu ķermenis efektīvi kavē melanīna veidošanos B16-F10 peļu melanomas šūnās un izraisa leikēmijas šūnu apoptozi (šūnu nāvi) .

Hericium erinaceus ekstrakti un hericenoni var inhibēt acetilholīnesterāzi (AChE), enzīmu, kas atbildīgs par acetilholīna noārdīšanu, kas palielina acetiholīna līmeni. Tas uzlabo atmiņu un mācīšanos, tāpēc šī sēne ir noderīga Alcheimera slimības pacientiem. Ar pelēm veikts pētījums liecina, ka tā uzlabo kognitīvās funkcijas, piemēram, īstermiņa atmiņu un kustību koordināciju. Tā arī palielināja nervu augšanas faktora (NGF) koncentrāciju hipotalāmā , smadzeņu stumbrā un hipokampā, kas veicināja tās neirogēnisko iedarbību.

Hericium erinaceus satur lielu daudzumu polisaharīdu, tostarp hercīna un heterodisaharīda krestīna ( PSK ), un ir ļoti bagātīgs to avots. PSK ir izmantots kā palīgviela vēža ārstēšanā. Tas stiprina imūnsistēmu, aktivizējot T-šūnas un dabiskās killer (NK) šūnas . Tas arī kavē audzēja augšanu, kavējot angiogenezi (asinsvadu veidošanos), metastāzes (audzēju izplatīšanos) un audzēja recidīvu .

Pētījumi liecina, ka šo sēni var izmantot svara regulēšanai, aptaukošanās novēršanai, triglicerīdu līmeņa pazemināšanai, ķermeņa tauku samazināšanai, adipogēzes (jaunu tauku šūnu veidošanās) kavēšanai, lipīdu katabolisma palielināšanai un pārtikas uzņemšanas samazināšanai, iedarbojoties uz AMPK un leptīnu.

Hericium erinaceus satur ergosterolu, organisko skābi un ēterisko eļļu, kas tam piešķir pretsēnīšu īpašības.

Pētījumi liecina, ka tas efektīvi kavē vēža šūnu augšanu, tostarp krūts , prostatas, plaušu un resnās zarnas vēža, aknu karcinomas (audzēju) un leikēmijas šūnu . Tam piemīt arī ķīmopreventīva iedarbība, kas nozīmē, ka tas novērš vēža veidošanos, vienlaikus veicinot vēža šūnu apoptozi (šūnu nāvi). Tam var būt nozīme ķīmijterapijas blakusparādību novēršanā.

Hericium erinaceus ekstrakti un terpenoīdi kavē TNF-alfa izraisītu NF-kB aktivāciju un COX-2 ekspresiju makrofāgos, norādot uz tās pretiekaisuma īpašībām, kas padara to noderīgu zarnu iekaisuma slimību un artrīta ārstēšanā.

Šī sēne var inhibēt fermentu 5-alfa reduktāzi, novēršot testosterona pārvēršanos par dihidrotestosteronu prostatas vēža šūnās. Tāpēc Hericium erinaceus ir noderīga labdabīgas prostatas hiperplāzijas un prostatas audzēju, kā arī krūts vēža ārstēšanai, kavējot estrogēnu sintēzi un receptoru ekspresiju .

Pētījumi liecina, ka šī sēne kavē HIV replikāciju, kas nozīmē, ka tā var būt noderīga HIV infekciju ārstēšanā.

Hericium erinaceus ekstrakti inhibē HMG CoA (3-hidroksi-3-metilglutaril koenzīma A) reduktāzi, kas ir holesterīna sintēzē iesaistīts enzīms. Tas padara to par kandidātu augu izcelsmes zālēm, ko izmanto hiperlipidēmijas (augsta holesterīna līmeņa) un aterosklerozes ārstēšanai.

Hericium erinaceus var lietot sirds un asinsvadu slimību gadījumos, pazeminot holesterīna līmeni, samazinot hipertensiju, novēršot lipīdu oksidāciju, kavējot trombocītu agregāciju, aizsargājot endotēlija šūnas no oksidēto LDL (zema blīvuma lipoproteīnu) izraisītiem bojājumiem un palielinot ABL (augsta blīvuma lipoproteīnu) jeb „labā“ holesterīna līmeni. Tas arī novērš sirds bojājumus, veicinot angiogenezi (jaunu asinsvadu veidošanos), kas palielina asins plūsmu uz sirds muskuli .

Pētījumi liecina, ka šai sēnei piemīt antidepresīva iedarbība, jo tai piemīt monoamīna neiromediatoru modulējošas īpašības. Tā inhibē MAO-A enzīma aktivitāti bez blakusparādībām, kas saistītas ar farmaceitisko zāļu lietošanu. Tā arī aizsargā smadzenes no oksidatīviem bojājumiem.

Hericium erinaceus novērš Alcheimera slimības progresēšanu, samazina insulīna līmeni un palielina nervu augšanas faktora (NGF) daudzumu hipokampā, kas var veicināt tā izmantošanu kā alternatīvu Alcheimera slimības ārstēšanai . Tika novērots, ka pelēm, kas saņēma H. erinaceus, palielinājās NGF līmenis 40 mg/kg, bet tām, kas saņēma 100-120 mg/kg, kognitīvās funkcijas bija ievērojami labākas nekā neārstētām pelēm.

H. erinaceus var kavēt HIV replikāciju, inhibējot vīrusa integrāzi (IN), samazinot HIV transkripciju, bloķējot gp120-CD4 mijiedarbību un kavējot pirmsintegrācijas kompleksu kodola importu vai transportēšanu saimnieka šūnās. Tam piemīt arī antiangiogēnas īpašības, kas inhibē asinsvadu endotēlija augšanas faktoru (VEGF), kas samazina VEGF izraisīto asinsvadu veidošanos .

Pētījumi liecina, ka šo sēni var izmantot kā alternatīvu antidepresantiem lielo depresijas traucējumu, trauksmes un neirodeģeneratīvo traucējumu ārstēšanai, jo tai ir saistīta iedarbība uz smadzenēm. Tā ir arī antioksidants, pretiekaisuma līdzeklis un var aizsargāt neironus no bojājumiem .

Pētījumi liecina, ka šī sēne satur beta glikānu savienojumus, mannītu, sfingolipīdus, steroīdus un adenozīna savienojumus. Tā satur arī neirotrofiskus faktorus, piemēram, nervu augšanas faktoru (NGF), no smadzenēm atvasinātu neirotrofisku faktoru (BDNF) un no gliālo šūnu līnijām atvasinātu neirotrofisku faktoru (GDNF). H. erinaceus ekstraktiem piemīt antioksidantas, pretiekaisuma un pretvēža īpašības.

Visvairāk pētītie šīs sēnes savienojumi ir hericenoni un erinacīni, kas stimulē nervu augšanas faktora (NGF) sintēzi. Hericium erinaceus ekstrakti kavē reaktīvo skābekļa sugu (ROS) veidošanos RAW 264.7 šūnās un palielina glutationa peroksidāzes aktivitāti, kas norāda uz to antioksidatīvo iedarbību. Turklāt šie ekstrakti veicina hemeoksigenāzes-1 (HO-1) gēna ekspresiju un Nrf2 kodola akumulāciju, kas darbojas kā antioksidanti. Turklāt H. erinaceus micēlija kultūras buljona ekstrakts ir spēcīgs HO enzīma aktivitātes induktors .

H. erinaceus ekstrakti samazina ROS (reaktīvās skābekļa formas) veidošanos, inhibējot NADPH oksidāzi, kas liecina par to antioksidatīvo iedarbību.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.